Sajtóközlemény – Az Alapvető Jogok Biztosa szerint az otthonszülésnek valódi alternatívának kell lennie

A Születésház Egyesület beadványa alapján indított ombudsmani vizsgálat megállapította, hogy az otthonszülés jelenlegi szabályozása nem biztosítja a várandós nő számára a valódi választás lehetőségét. A jelenlegi szabályozás alapján ugyanis az otthonszülést a társadalombiztosítás nem támogatja, ezért többnyire csak a tehetősebb, biztos anyagi háttérrel rendelkező családok engedhetik meg maguknak az intézményen kívüli szülést. Emellett olyan gyakorlati nehézségekre is felhívja a figyelmet, amelyek az otthonszülést választó nők egészségi állapotát befolyásolhatják, illetve diszkriminatív, emberi méltóságot sértő helyzeteket eredményezhetnek.

Az ombudsman felkérte az emberi erőforrások miniszterét, tekintse át a rendelet szabályait és fontolja meg, hogy a várandós nők számára méltányos társadalombiztosítási finanszírozás megteremtésével az otthonszülés valódi alternatívaként lehessen választható. Kérte, hogy a miniszter gondolja át a jogi szabályozás felülvizsgálatának szükségességét és intézkedjen az anti-D ellenanyag felírását érintő aggályos gyakorlat megszüntetése érdekében, vagyis tegye lehetővé azt, hogy a várandós nők – a választott szülési módozattól függetlenül – teljes társadalombiztosítási térítés mellett juthassanak hozzá az anti-D ellenanyaghoz.

http://www.medicalonline.hu/eu_gazdasag/cikk/ombudsman__az_otthonszules_legyen_valodi_alternativa

 

65c68d70f4fe310dd61e1071f10aad28