Telefon Zöld szám anyáknak +36 80 414 565

Fájdalmas az együttlét szülés után?

Szülés után az első szeretkezés kicsit olyan, mint mikor elveszíted a szüzességed. Előtte sok a kérdés, de ha minden jól megy – és itt ebben szeretnénk segíteni – utána már nem is érted, min paráztál ennyire. Azt is megtudhatod, mit tehetsz, ha a fájdalmas együttlét szülés után sokáig jelent gondot.

Mikor?

Ez az első kérdés, ami általában felmerül. Magyarországon az él a köztudatban, hogy szülés után hat hetet kell várni az első együttléttel. Ha a hat hetes kontrollon az orvos mindent rendben talál és áldását adja rá, akkor onnantól kezdve újra lehet szeretkezni.
Szerintünk érdemes mindig egyénre szabottan gondolkodni.

Sokan (főleg, ha gátmetszés is történt) nemhogy hat héttel, hanem akár egy évvel szülés után is arról számolnak be, hogy fájdalmas az együttlét.
Míg mások – ha beavatkozások nélkül szültek és a gátjuk ép -, akár hamarabb is (két-három hét után) kedvet kapnak – és összebújnak. Nincs tehát általánosan érvényes szabály.

Két dologra mindenképpen figyeljetek:

  1. Várjátok meg a vérzés végét! (ha már elmúlt egyszer a vérzés, aztán újrakezdődött – van ilyen – akkor várjátok meg újra, hogy elmúljon!).
  2. Legyen hozzá kedved és csináljátok akkor, amikor szeretnéd és úgy, hogy neked (is) jólessen – illetve ennek a másik oldala, ha neked nem esik jól, ne szeretkezzetek! Nem kell, hogy bármi fájdalmas legyen, s annyi más módja van az együttlétnek szülés után is.

És ezen a ponton rögtön elérkeztünk a hogyan-hoz.

Hogyan?

Legelőször is: nagyon érzékenyen figyelve egymásra. Gyengéden, lassan, türelmesen, humorral – örömteli módon. A szex az egyik legnagyobb lehetőség a párkapcsolatban az örömszerzésre – adjatok egymásnak időt. Épp fenekestül felfordult az életetek – eddig ketten voltatok, most már hárman (vagy eddig hárman, most már négyen, stb.), természetes, hogy változik a kapcsolatotok – a szexualitás terén is.

Tudd, hogy minden igényed rendben van, s ha épp nincs egyáltalán szexre igényed, az is rendben van!

Legyetek kreatívak! Jó újítani, túllépni a megszokásokon, hiszen teljesen megváltoztak a körülmények. Van még valaki a lakásban, aki jó eséllyel akkor vágyik majd leginkább a társaságotokra, mikor ti is épp belemelegednétek egymás kényeztetésébe.

Ez lehet nagyon dühítő, vagy más nehéz érzéseket hozhat, és ez is nagyon természetes. Nagyon fontos, hogy ezekről az érzésekről beszélni tudjatok egymással. Mondd el, mit érzel és hallgasd meg te is a párodat! Ha úgy érzed, elakadtatok ebben, nyugodtan kérj – vagy kérjetek közösen – segítséget! Akár nálunk, az EMMA Vonalon.

Hormonok

A nők ilyenkor a baba gondozására figyelnek elsősorban, ami egész napos, kimerítő feladat.

Ahogy összebújsz a babáddal és a tested melegében, szoros közelségben tartod őt (és nagyon jó, ha ezt minél többet teszed, mert erre van most leginkább szüksége), egész nap sok érintésben van részed.

Ha estére nem vágysz már többre, az rendben van. Jó eséllyel a hormonjaid is inkább a babád közelségébe terelnek, ami nem kedvez a szexuális együttléteknek. Ez még inkább igaz, ha igény szerint szoptatod a kisbabádat – s ez most a legjobb, amit tehetsz.

Hüvelyszárazság

Az is előfordulhat, hogy szívesen együtt lennél a pároddal, de mikor együtt vagytok, azt tapasztalod, nem úgy nedvesedik a hüvelyed, mint korábban szokott. A hüvelyszárazságot is a hormonok összjátéka okozza és természetes ebben az időszakban. Fontos, hogy a párod türelmes legyen, figyeljen rád. Nagyon jó, ha ezt kérni sem kell, de ha úgy érzed, nyugodtan kérd meg erre.
Ha akartok, használjatok síkosítót!

Ha fáj

Sok minden lehet amögött, ha szülés után fájdalmas az együttlét.

A szülés utáni időkben fontos, hogy a párod megértő legyen veled, s mindig úgy történjen minden, hogy az mindkettőtöknek jó legyen.

A fájdalom gyakran összefügg a gátsebeddel. Ha az orvos gátmetszést csinált, a varrás helye, a hegszövet még sokáig érzékeny lehet. Ha nem történt gátmetszés, de (akár csak egy picit is) repedt a gátad, ennek a gyógyulása is időbe telik – bár miután teljesen meggyógyult, ez ritkábban okoz fizikai fájdalmat az együttlét során.

Sokszor előfordul, hogy a gátseb már begyógyult, az orvos szerint szép a heg, s a fájdalom mégis megmarad – akár hosszú hónapokig, extrém esetben évekig. Akármennyi idő telt is el, fontos, hogy beszélj az érzéseidről.

Ha fáj a szeretkezés, ne tartsd ezt magadban, mondd el a párodnak – és keressetek közösen megoldást erre a problémára! Sokszor már az is sokat segít, ha komolyan belegondolsz, mi fáj neked.

A gát sebe a lélek sebe

A heg a gátadon egy kézzel kitapintható emlék a szülésedről. Ha ez az emlék fáj neked, lehet, hogy dolgod van még vele.
Biztosan fel tudod idézni azt, ahogy a gátsebed keletkezett. Milyen élményekre emlékszel vissza?

Lehet, hogy rosszul bántak veled. Lehet, hogy nem kérdeztek meg, mielőtt megvágtak. Lehet, hogy valami mást tettek, ami számodra rossz volt. Lehet, hogy tiltakoztál, de nem figyeltek rád, sőt az is lehet, hogy nem volt erőd tiltakozni. Érdemes elgondolkodnod a neked sértő vagy bántó bánásmód visszajelzésén.

Lehet, hogy a vágással nincs semmi bajod, sőt azt gondolod, mindenki rendben tette a dolgát, és esetleg megmentették a babád életét, mégis sajog a lelked, ha a szülésedre gondolsz.

Akárhogy is volt, akármit is jelent számodra a történetetek, beszélj róla! Írd le, meséld el, dolgozz vele!

Lehet, hogy szép, egészséges a gyermeked, és neked mégis nehéz a születésére gondolni. Lehet, hogy a férjed kedves, türelmes és megértő, te mégsem tudsz túllépni ezen a fájdalmon és félsz, hogy közétek áll.

A szülés utáni fájdalmas együttlét sokszor nemcsak egy praktikus gond, hanem egy jelzés, hogy a történeted – és a közös történetetek még feldolgozásra vár.
Hogy erről olvasol, és felismerted ezt a problémát, ez már egy fontos lépés. Válassz valakit, akiben megbízol, s beszélgess vele. Mi is sokaknak segítettünk már itt az EMMA Vonalon.

Praktikus segítség, ha fájdalmas az együttlét szülés után

Azok az olajok, amiket bábák gátvédelemhez használnak, vagy amiket szülés előtt a gát előkészítéséhez szoktak a nők használni, szülés után is segíthetnek. Az előjáték nagyon fontos, akár a párod is bekenheti a gátadat egy ilyen finom, illatos olajjal. Ezt akár behatolás nélkül is lehet gyakorolni, minél többet használod / használjátok, annál inkább segít ellazulni, és a hegszövet rugalmasabbá tétele is elérhető vele.

Tág hüvely

Van, hogy nem a heg vagy a fájdalom okoz gondot, hanem úgy érzed, esetleg a párod érzi úgy, hogy a hüvelyed tágabb lett, mint volt.
Fontos, hogy reális elvárásokat támasszatok egymás felé, és nyíltan megbeszéljétek, hogy kit mennyire zavar ez a helyzet. Zavar-e bárkit egyáltalán?

Szüléskor ezek a szövetek erősen megnyúlnak, s idő kell, míg visszaáll a régi állapot. Biztos, hogy egy év után másképp fogod érezni, mint három, hat vagy tíz héttel a szülés után.

Ha úgy érzed, hogy valamit tenni szeretnél azért, hogy feszesebb legyen a hüvelyed, intimtornával segítheted a folyamatot. Különleges élmény edzeni a hüvelyed, medencetájékod izmait – olyan felfedezéseket tehetsz a saját testeddel kapcsolatban, amiken meg fogsz lepődni.

Ez akkor is hasznos, ha fájdalmas az együttlét. Ha tudatosítod hogyan működnek a gátizmaid, ez segíthet abban, hogy el tudd lazítani őket, amikor akarod.

Sós Panna